17 września, wczesnym rankiem 15 osobowa grupa z Gimnazjum im. prof. Dominika Lasoka z Turzy Śląskiej wraz z nauczycielami wyjechała na lotnisko, by stamtąd udać się do Ahlen – 40 tysięcznego miasta w Niemczech. Kiedy dotarliśmy na miejsce, spotkaliśmy się z naszymi nowymi kolegami i ich rodzinami i od tego wydarzenia dobry humor nas nie opuszczał… aż do smutnej soboty odjazdu. Podczas wymiany widzieliśmy wiele niesamowitych miejsc, a także postawiliśmy na aktywne popołudnia.
W Münster, nieoficjalnej rowerowej stolicy Niemiec, gdzie rowerowych parkingów było zdecydowanie więcej niż samochodowych, widzieliśmy salę, w której zawarto pokój i zaniechano wojny 30-letniej. Miasto również bardzo nam się podobało. Przed powrotem do Ahlen udało nam się zobaczyć i zwiedzić willę ten Hompel. Villa ten Hompel jest miejscem pamięci, o przestępstwach popełnionych przez policję i administrację rządową w okresie narodowego socjalizmu. Obecnie jest tam muzeum tematyczne. Warsztaty przeprowadzone przez przemiłych młodych ludzi starających się mówić po polsku, były dla nas świetną lekcją historii. W Bochum zwiedziliśmy muzeum kopalni, później oczywiście, chociaż za krótko, spacer po centrum handlowym i w końcu miejsce, na które wszyscy czekaliśmy, czyli stadion Borussii.
W Ahlen, w budynku po nieczynnej kopalni próbowaliśmy swoich sił na 14 – 22 metrowych ściankach wspinaczkowych. Byliśmy również gośćmi u burmistrza, który opowiadał nam o sprawach dotyczących młodzieży w Ahlen. Świetnie bawiliśmy się w Aquaparku w Hamm. Nasz pobyt w Niemczech to nie tylko zabawa i wycieczki. W szkole razem z niemieckimi uczniami pracowaliśmy nad projektem: Co interesuje młodzież w Polsce i w Niemczech. Efektem naszej pracy były piękne kolage.
Braliśmy też udział w zajęciach lekcyjnych. Warto zauważyć, że różnice w naszych systemach nauczania są spore. W Polsce uczniowie są bardziej zdyscyplinowani, a lekcje prowadzone z większą starannością. Ostatni dzień pobytu zakończony był uroczystym śniadaniem przygotowanym przez rodziny, u których mieszkaliśmy. Była okazja do wymiany spostrzeżeń i podziękowania im za serdeczne przyjęcie nas w ich domach.
Myślę, że każdemu z nas pobyt w Niemczech bardzo się podobał i czekamy z niecierpliwością na przyjazd naszych przyjaciół do Polski. Wymiana została dofinansowana z Polsko Niemieckiej Współpracy młodzieży – organizacji polsko-niemieckiej. Chcieliśmy podziękować naszym opiekunom: p. Marii Fojcik i p. Joachimowi Grabcowi za wspaniałe przygotowanie naszego wyjazdu i pobytu w Niemczech. Ze strony niemieckiej podziękowania należą się nauczycielom. Pan Stephen Lohölter i p. Nina Kohl starali się bardzo, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Dziękujemy także rodzicom, którzy dofinansowali nasze lotnicze bilety i zorganizowali dojazd na lotnisko i z powrotem.