• 18
  • 6
  • 4
  • 13
  • 5
  • 8

17 września, wczesnym rankiem 15 osobowa grupa  z Gimnazjum im. prof. Dominika Lasoka z Turzy Śląskiej wraz z nauczycielami wyjechała na lotnisko, by stamtąd udać się do Ahlen –  40 tysięcznego miasta w Niemczech.  Kiedy dotarliśmy  na miejsce, spotkaliśmy się z naszymi nowymi kolegami i ich rodzinami i od tego wydarzenia dobry humor nas nie opuszczał… aż do smutnej soboty odjazdu. Podczas wymiany widzieliśmy wiele niesamowitych miejsc, a także postawiliśmy na aktywne popołudnia. 

 

W Münster,  nieoficjalnej rowerowej stolicy Niemiec, gdzie rowerowych parkingów było zdecydowanie więcej niż samochodowych,  widzieliśmy salę, w której zawarto pokój i zaniechano wojny 30-letniej. Miasto  również bardzo nam się podobało. Przed powrotem do Ahlen udało nam się  zobaczyć i zwiedzić willę ten Hompel. Villa ten Hompel jest miejscem pamięci, o przestępstwach popełnionych przez policję i administrację rządową w okresie narodowego socjalizmu. Obecnie jest tam muzeum tematyczne.  Warsztaty przeprowadzone przez przemiłych młodych ludzi starających się mówić po polsku, były  dla nas świetną lekcją historii. W Bochum zwiedziliśmy muzeum kopalni, później oczywiście, chociaż za krótko, spacer po centrum handlowym i w końcu miejsce, na które wszyscy czekaliśmy, czyli stadion Borussii.

  W Ahlen, w budynku po nieczynnej kopalni próbowaliśmy swoich sił na 14 – 22 metrowych  ściankach wspinaczkowych. Byliśmy również gośćmi u burmistrza, który opowiadał nam o sprawach dotyczących młodzieży w Ahlen. Świetnie bawiliśmy się w Aquaparku w Hamm. Nasz pobyt w Niemczech to nie tylko zabawa i wycieczki. W szkole razem z niemieckimi uczniami  pracowaliśmy nad projektem: Co interesuje młodzież w Polsce i w Niemczech.  Efektem naszej pracy były piękne kolage.  

Braliśmy  też udział w zajęciach lekcyjnych. Warto zauważyć, że różnice w naszych systemach nauczania są spore. W Polsce uczniowie są bardziej zdyscyplinowani, a lekcje prowadzone z większą starannością. Ostatni dzień pobytu zakończony był uroczystym śniadaniem przygotowanym przez rodziny, u których mieszkaliśmy. Była okazja do wymiany spostrzeżeń i podziękowania im za serdeczne przyjęcie nas w ich domach.  

Myślę, że każdemu z nas pobyt w Niemczech bardzo się podobał  i czekamy z niecierpliwością na przyjazd naszych przyjaciół do Polski. Wymiana została dofinansowana z Polsko Niemieckiej Współpracy młodzieży – organizacji polsko-niemieckiej. Chcieliśmy podziękować naszym opiekunom: p. Marii Fojcik i p. Joachimowi Grabcowi za wspaniałe przygotowanie naszego wyjazdu i pobytu w Niemczech. Ze strony niemieckiej podziękowania należą się nauczycielom. Pan Stephen Lohölter i p. Nina Kohl starali się bardzo, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Dziękujemy  także rodzicom, którzy dofinansowali nasze lotnicze bilety i zorganizowali dojazd na lotnisko i z powrotem.

 Grupa młodzieży  wraz z opiekunami przed Villa ten Hompel w Münster.

Godło

Kontakt

Gimnazjum w Turzy Śl.

ul. Ligonia 2b
44-351 Turza Śl.
tel. 032 453 00 68
fax. 032 453 00 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dyrektor: mgr Aleksandra Kubala

Zastępca dyrektora /społeczny/: mgr Justyna Tlołka

Sekretariat: Katarzyna Pawlica

Sekretariat czynny: 7:00 - 15:00

Dla rodziców

Kalendarz

marzec 2021
tydz.pwścpsn
091234567
10891011121314
1115161718192021
1222232425262728
13293031

b_150_100_16777215_00_images_loga_bip_logo_ops.png

Librus

b_150_100_16777215_00_images_loga_Bez_nazwy.png

Ważne linki