• 8
  • 5
  • 13
  • 6
  • 18
  • 4

            Z okazji obchodów 15-lecia powstania gimnazjów przedstawiciele samorządu szkolnego: Wiktoria Hudek, Szymon Kucza i Szymon Szuścik podczas uroczystego spotkania z włodarzami gminy zaprezentowali krótką prelekcję podsumowującą działalność naszej szkoły.

            Dzień dobry. Jesteśmy przedstawicielami samorządu uczniowskiego działającego w Gimnazjum im. prof. Dominika Lasoka w Turzy Śląskiej. Jest nam bardzo miło, że z okazji jubileuszu piętnastolecia istnienia, który obchodzi szkoła, możemy państwu w kilku zdaniach zaprezentować, jak się na co dzień żyje w naszej gimnazjalnej społeczności.

Kim byłbym bez innych?

Życie

jest życiem z innymi.

Życie takie oznacza:

że z innymi dzielę wszystko,

że nie sprowadzam na innych cierpienia.

Mogę rozkwitnąć

tylko dzięki nim-tym drugim.

Potrzebuję ich nie tylko dlatego,

że tak wiele dla mnie znaczą,

potrzebuję ich również dlatego,

że tak wiele mogę dla nich uczynić.

 

             Gimnazjum w Turzy Śląskiej to nowoczesna szkoła skoncentrowana na potrzebach, możliwościach i oczekiwaniach ucznia, gdzie nauczyciele, uczniowie oraz rodzice współpracują ze sobą, w której szanujemy się wzajemnie. Przebywając w naszym gimnazjum na poszczególnych zajęciach lekcyjnych uczymy się życia we współczesnym świecie, pielęgnując jednocześnie tradycje, kulturę naszego regionu i Polski, kształtujemy wrażliwość wobec otaczającego nas świata: drugiego człowieka, społeczności lokalnej i przyrody, poznajemy inne narody. Jako młodzi obywatele Polski, którzy mają na uwadze własną przyszłość uczymy się samodzielności, wytrwałości, kreatywności i wiary we własne siły, wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy, dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo.

              Poza czasem poświęconym na tradycyjne zdobywanie nowej wiedzy w sali lekcyjnej, mamy czas na poznawanie świata i siebie poprzez zabawę oraz udział w szeregu imprez organizowanych w naszej szkole. Tradycją jest coroczna Gimnazjada - uroczyste Święto Szkoły oraz upamiętnienie Dnia Niepodległości. Jest to niezwykle lubiany przez uczniów dzień, gdyż mogą wtedy rywalizując ze sobą, pochwalić się swoimi umiejętnościami w różnych dziedzinach: historii, tańcu, śpiewie, sporcie, językach obcych. Co roku z wielkim rozmachem przygotowujemy przedstawienia teatralne, które cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów, jak i w środowisku lokalnym. Sięgamy po klasykę literatury, ale wykorzystujemy również scenariusze przygotowane przez uczniów. Wystawiliśmy już wiele sztuk, jak np. ”Romeo i Julia, czyli jak było naprawdę”, Mały Książę”, „Dziadek do orzechów”, „Królowa Śniegu” i wiele innych. Na zakończenie każdego kolejnego roku odbywa się uroczysta gala Gimnazjuszy, podczas której nominowani uczniowie odbierają nasze szkolne statuetki "Oskarów" w różnych kategoriach" m. in. sportowca, filantropa, pracusia, frekwencjusza, aktora, super ucznia, dzięki czemu choć przez chwilę mogą się poczuć jak gwiazdy srebrnego ekranu.

              Mamy możliwość rozwijania swoich pasji, uczęszczając na różnego typu koła zainteresowań będące w ofercie naszej szkoły: dziennikarskie, biologiczne, prozdrowotne, historyczne, muzyczne, teatralne, sportowe, fotograficzne. Organizujemy rajdy rowerowe, wycieczki po gminie Gorzyce, turnieje piłkarskie, koszykarskie i siatkarskie, wyjazdy do teatru czy na lodowisku. Staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego systematycznie wyjeżdżamy na premiery kinowe. Naszą tradycją są wycieczki mające na celu poznanie różnych zakątków naszego kraju, między innymi Warszawy czy Oświęcimia. Niezwykłą popularnością wśród uczniów cieszą się również noce filmowe, maratony czytelnicze, podchody profilaktyczne czy wieczorki z fizyką.

                W naszym gimnazjum, w ramach polsko-niemieckiej współpracy młodzieży, organizowane są wymiany uczniów z partnerską szkołą w Ahlen. W tym roku po raz 10 wzięliśmy udział w wymianie. Przez 15 lat istnienia nasza szkoła realizowała szereg projektów, które wpłynęły pozytywnie na rozwój nas, uczniów oraz pozwoliły wyposażyć szkołę w nowoczesny sprzęt. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

1. Socrates Comenius- projekt rozwoju szkoły pod hasłem "Ja wśród innych, tolerancja i jej granice",

2. Socrates Comenius- pod hasłem "Autoprezentacja przepustką w dorosłe życie",

3. Wielostronny partnerski projekt szkół Socrates Comenius "Let's Recycle our Future",

4. "Szkoła marzeń"- projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego,

5. "Janko Muzykant"- którego celem było wyrównanie szans dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich (poprzez udział w spektaklach teatralnych),

6. Cykl wycieczek edukacyjnych w ramach projektu "Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni",

7. Szkolny Ośrodek Kariery "Poznaj swoje możliwości” w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów,

8. "Szansa na przyszłość"- cykl działań mający na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży,

9. "Innowacyjne Gimnazjum".

               Jako samorząd uczniowski staramy się sprostać oczekiwaniom naszych kolegów i koleżanek, w związku z czym w miarę możliwości organizujemy dyskoteki, szkolne mikołajki i walentynki, staramy się nie zapominać również o osobach i instytucjach, które najbardziej potrzebują pomocy- urządzamy akcje charytatywne, w których uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział.

               Wielu uczniów naszej szkoły przygotowuje się do konkursów przedmiotowych, oraz zawodów sportowych, osiągają laury i są chlubą naszej szkoły.

              Kiedy w 2009 r. nasi poprzednicy świętowali 10-lecie szkoły nadano jej imię profesora Dominika Lasoka - naukowca, pedagoga, żołnierza, przedstawiciela pokolenia Kolumbów, profesora prawa porównawczego i europejskiego. Dominik Lasok urodzony w 1921 roku w Turzy Śląskiej był osobą znaną na całym świecie, a jednocześnie zawsze zatroskaną o sprawy swojej małej ojczyzny.

              Profesor Lasok jest ważną postacią dla nauczycieli i uczniów naszego Gimnazjum, ponieważ głównymi wartościami, którymi kierował się w życiu były: pracowitość, wykształcenie, konsekwencja, odpowiedzialność, służba ojczyźnie oraz oddanie rodzinie. Do swoich sukcesów naukowych dochodził powoli, cierpliwie, uparcie przez całe życie się kształcąc. Takiego właśnie wzorca potrzebujemy dzisiaj my, uczniowie, szukający własnej drogi życiowej.

              Gimnazjum w Turzy Śląskiej stawia na przygotowanie uczniów do dorosłego życia, wydobywając z nas to, co najpiękniejsze, chcąc, abyśmy w przyszłości dokonywali właściwych wyborów.

             „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…” (piosenka)

 

Bożena Swoboda

 

b_450_337_16777215_00_images_do_artykulu_2dseck8.png

Godło

Kontakt

Gimnazjum w Turzy Śl.

ul. Ligonia 2b
44-351 Turza Śl.
tel. 032 453 00 68
fax. 032 453 00 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dyrektor: mgr Aleksandra Kubala

Zastępca dyrektora /społeczny/: mgr Justyna Tlołka

Sekretariat: Katarzyna Pawlica

Sekretariat czynny: 7:00 - 15:00

Dla rodziców

Kalendarz

styczeń 2025
tydz.pwścpsn
0112345
026789101112
0313141516171819
0420212223242526
052728293031

b_150_100_16777215_00_images_loga_bip_logo_ops.png

Librus

b_150_100_16777215_00_images_loga_Bez_nazwy.png

Ważne linki