• 5
  • 8
  • 18
  • 6
  • 13
  • 4

Młodzi Niemcy kolejny raz w Gimnazjum w Turzy Śląskiej

W dniach 04.05 – 09.05  bieżącego roku uczniów Gimnazjum w Turzy Śląskiej odwiedzili ich niemieccy rówieśnicy. Przyjechało do nas 15 uczniów i dwóch nauczycieli: pani Nina Kohl i pan Stephan Lohölter. Wszystko to działo się w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, którą nasze Gimnazjum wraz z Fritz-Winter Gesamtschule w Ahlen organizuje od 10 lat .

Zaczęło się od radosnych powitań w naszej szkole. Później uczestnicy wymiany brali udział w zajęciach integracyjnych na terenie szkoły. Przez cały  tydzień pokazywaliśmy Niemcom system edukacji w Polsce, odwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca w naszej gminie i nie tylko. Odwiedziliśmy również pana wójta, który krótko przybliżył nam historię Polaków i Niemców żyjących na naszym terenie. Braliśmy udział w pikniku sportowym zorganizowanym przez naszych rodziców, który odbył się na boisku LKS w Turzy Śląskiej.  Specjalnie na tę okazję przywieziono wystawę pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym śląsku w XX wieku” (przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach /www.haus.pl). Razem z rodzinami organizowaliśmy swoim gościom dodatkowe atrakcje, takie jak kręgle, basen lub wyjazd do centrum handlowego. Korzystając z gościnności p.Zenona Reka, zwiedziliśmy Śląskie Centrum Florystyczne  „Rekpol” w Turzy Śląskiej.  Pokazaliśmy naszym gościom zabytkową kolej wąskotorową  oraz pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach Raciborskich, zamek piastowski i pomnik Eichendorffa w Raciborzu. Braliśmy udział w warsztatach plastycznych, podczas których pod okiem p. Aliny Zalewskiej-Adamczyk wykonaliśmy plakaty o współpracy polsko-niemieckiej. Prace stanowiły dekorację w lokalu wyborczym, który mieścił się w naszej szkole. Wymianę zwieńczyła całodniowa wycieczka do Zabrza do muzeum kopalni „Guido” i do muzeum w Oświęcimiu.

Czas bardzo szybko mijał i  nasi koledzy z Niemiec musieli wyjeżdżać. Podczas pożegnania nie zabrakło łez i wielu ciepłych słów. Mamy nadzieję, że kontakty nawiązane dzięki tej wymianie będą w przyszłości pielęgnowane. Wymiana szkolna mogła się odbyć dzięki pomocy Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wsparła nas finansowo. Serdeczne słowa podziękowania należą się naszym rodzicom, panu Zenonowi Rekowi i jego pracownikom za przywiezienie i zmontowanie  wystawy  oraz goszczenie nas w swojej firmie. Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie nasi nauczyciele: p. Maria Fojcik – koordynatorka projektu i pan Joachim Grabiec, którzy wszystko doskonale zorganizowali.

 

                                                                                                Maria Brachmańska

                                                                                               uczestniczka wymiany

b_150_100_16777215_00_images_Nowe_Obrazy_artykuly_1.jpg

Prezentacja z pobytu gości z Niemiec w naszym gimnazjum:

Godło

Kontakt

Gimnazjum w Turzy Śl.

ul. Ligonia 2b
44-351 Turza Śl.
tel. 032 453 00 68
fax. 032 453 00 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dyrektor: mgr Aleksandra Kubala

Zastępca dyrektora /społeczny/: mgr Justyna Tlołka

Sekretariat: Katarzyna Pawlica

Sekretariat czynny: 7:00 - 15:00

Dla rodziców

Kalendarz

kwiecień 2021
tydz.pwścpsn
131234
14567891011
1512131415161718
1619202122232425
172627282930

b_150_100_16777215_00_images_loga_bip_logo_ops.png

Librus

b_150_100_16777215_00_images_loga_Bez_nazwy.png

Ważne linki