• 13
  • 8
  • 6
  • 4
  • 18
  • 5

Bo  TEATR  rzuca  niełatwe   w y z w a n i a

miłośnikom  logicznego  dialogu

do odważnej a twórczej  prezentacji  m y ś l i

porywających do współtworzenia

niezniszczalnej s c e n y  ż y c i a   p o k o l e ń,

utwardzonej   mądrością,

wzbogaconej pięknem serdeczności  i  p r a w d y !

 

                                                             /Irena Sauer/

Po rocznej przerwie

 

Format A4 odzyskał dawną formę. W tym roku baśń  z 1001 nocy zainspirowała młodych aktorów z Koła Teatralnego działającego w Gimnazjum w Turzy Śląskiej.

Spotykaliśmy się w każde piątkowe popołudnie, od połowy września w s. 218. Najpierw oswojenie z tekstem, potem przydział ról, poszło w miarę gładko,  nikt specjalnie się nie buntował, no może trochę,  niektórzy uważali, że mają za krótki tekst (nie liczy się ilość tylko to, ile serca włożysz w swoją postać).

Poważny problem stanowiły stroje - przecież musiały być dopasowane do epoki - perska księżniczka Szeherezada żyła na przełomie IX - X wieku w Bagdadzie, a więc stroje, kultura znacznie odbiegają od współczesnej mody. Po wielu poszukiwaniach odkryliśmy, że wszystko można dopasować - od czego są Szmateksy - tam znaleźliśmy prawie wszystko, pomogły również w przeróbkach babcie, mamy, ciocie.

Ostatni tydzień przed premierą, wszystko znów stanęło na głowie, zaatakowała nas grypa, odmówili przyjścia nasi przyjaciele z DPS-ów, prapremiera zamiast we środę wypadła w czwartek o 9.00. Wtedy odwiedziło nas Przedszkole z Turzy Śląskiej i uczniowie z SP w Turzy Śląskiej. Wcale nie byliśmy zadowoleni z występu, „oby wieczorem wszystkie wpadki zniknęły”, dlaczego Celina nie zatańczyła układu do sceny ze źródła?”… ,  niektórzy zwątpili. „nie martwcie się, specjalnie Wam zorganizowałam pierwszy występ przed Maluchami, żebyście się wreszcie zmobilizowali… jak nie będą Wam dzieciaki biły braw i patrzyły na Was z otwartą buzią, to znaczy, że…..”

 

Stres sięgał zenitu….. Czwartek 17.00, wszyscy aktorzy ruszają do „garderoby”, została godzina. Po naszym występie grają jeszcze dwa zespoły: FATAL  ADDICTION i WALFAD. „Czy to się wszystko może  udać?” „Uda się uda, macie czerpać z występu radość, ma to być dla Was zabawa”- mówi opiekunka.

Tradycją naszej grupy jest modlitwa przed spektaklem do Ducha Św. Tak było i tym razem, jeszcze iskierka energii i wszyscy ruszają  na scenę. Pełna widownia,  ludzie w różnym wieku, znajomi, przyjaciele, zaproszeni goście, absolwenci naszej szkoły, „oby im się podobało”. No i zaczęło się.  Aktorzy początkowo łamiącym się głosem wypowiadali swe kwestie. W  świetle reflektorów i bajkowej scenerii wyglądali zjawiskowo. Szkolny zespół muzyczny, szkolny zespół taneczny…… „ależ oni się ucharakteryzowali”- prawdziwe zombi, (nagłośnienie, oświetlenie), wszystko to sprawiło, że było magicznie.

Po krótkiej przerwie dał swój koncert zespół FATAL  ADDICTION oraz WALFAD. Myślę, że występ się podobał, a komu nie, to trudno: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkich zadowolił.”

 

Dziękuję wszystkim, którzy wystąpili na scenie i pomogli w przygotowaniach, a przede wszystkim: Alinie Adamczyk - Zalewskiej za dekoracje i duchowe wsparcie, Robertowi Wiji i jego zespołowi muzycznemu - szczególnie Marcinowi Kretkowi za to, że godnie zastąpił pana Roberta podczas występu; Bożenie Swobodzie oraz technikom: Markowi Grabcowi, Bartkowi Jerominowi, Kubie Jerominowi, Rafałowi Zającowi oraz pani Wachtarczyk - GOK w Gorzycach.

 

No i oczywiście wszystkim aktorom - byliście wspaniali, jestem dumna, przywróciliście mi wiarę, w sens tego, co robię. Było warto.

Jolanta Szurman

 

„Baśń o Ptaku Gadającym , o Drzewie Śpiewającym i o Złocistym Źródle”

 

OBSADA

 

Narrator - Julia Kubala

Sułtan –  Tobiasz Wierzgoń

Wezyr – Michał Grycman

 

Siostry:

Starsza – Nicola Bialik

Średnia – Sara Przybyła

Najmłodsza – Kinga Gajdosz

 

Dzieci Sułtana:

Baman – Szymon Sosna

Perwiz – Aleksander Franecki

Paryzada – Małgorzata Rodak

 

W pozostałych rolach:

Piekarz – Bartek Rek

Kucharz - Marcin Czyż

Ogrodnik – Karol Wacławiec

Żona Ogrodnika – Dominika Biernacka

Staruszka – Agata Brzoza

Derwisz – Szymon Kożuch

Ptak Gadający – Szymon Kucza

Drzewo Śpiewające - Dominika Matuszczyk

Źródło – Celina Surma

Służąca Paryzady – Maria Juraszek

Kucharz Paryzady  Selim well  Asim – Adam Chlebisz

Demon - Maria Juraszek

 

SCENARIUSZ i REŻYSERIA – Jolanta Szurman

SCENOGRAFIA – Alina Zalewska – Adamczyk

MUZYKA – Robert Wija

CHOREOGRAFIA - Agnieszka Malinowska

 

Szkolny zespół taneczny:

Celina Surma, Judyta Biernacka, Oliwia Stec, Karolina Kucharska, Natalia Łopusińska, Weronika Ganita, Angelika Świętek, Zuzia Konieczny, Karolina Kurdek, Michasia Szkonter, Małgorzata Pośpiech, Paweł Klusek, Klaudia Cieślar, Magdalena Grzegoszczyk

 

Szkolny zespół muzyczny:

Dominika Matuszczyk - wokal

Paulina Kwiatoń - wokal

Małgorzata Wójcik - wokal

Marcin Kretek - klarnet

Wojciech Bugla - gitara basowa

Wojciech Wacławik - gitara rytmiczna

Krzysztof Reguła  -  gitara rytmiczna

Michał Lenczyk - gitara rytmiczna

Maksymilian Zimny - gitara rytmiczna

Aleksandra Kretek - skrzypce

Łukasz Folwarczny - trąbka

 

Wiktoria Hudek - wokal w utworach "Do grającej szafy grosik wrzuć" oraz "W moim magicznym domu"

 

Zespół muzyczny FATAL ADDICTION:

Agnieszka Mika - wokal

Aleksandra Kretek - skrzypce i instrumenty klawiszowe

Łukasz Kretek - gitara basowa

Dawid Ganita - gitara prowadząca

Wojciech Wacławik - gitara rytmiczna

Marcin Kretek - perkusja

 

Zespół muzyczny WALFAD:

Wojciech Ciuraj - wokal, gitara rytmiczna

Maksym Frączek - gitara prowadząca

Radosław Sitek - gitara basowa

Kacper Kucharski - perkusja

 

Godło

Kontakt

Gimnazjum w Turzy Śl.

ul. Ligonia 2b
44-351 Turza Śl.
tel. 032 453 00 68
fax. 032 453 00 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dyrektor: mgr Aleksandra Kubala

Zastępca dyrektora /społeczny/: mgr Justyna Tlołka

Sekretariat: Katarzyna Pawlica

Sekretariat czynny: 7:00 - 15:00

Dla rodziców

Kalendarz

marzec 2023
tydz.pwścpsn
0912345
106789101112
1113141516171819
1220212223242526
132728293031

b_150_100_16777215_00_images_loga_bip_logo_ops.png

Librus

b_150_100_16777215_00_images_loga_Bez_nazwy.png

Ważne linki